Poradnik Wędrowniczy



Prezentuję tutaj poradnik dla wszystkich wędrowników naszego szczepu. Znajdziecie tutaj informacje, o których każdy wędrownik powinien wiedzieć oraz zasady, których powinien przestrzegać.

Kodeks wędrowniczy

Być wędrownikiem to niemała sztuka, a dostępna tylko dla tych, którzy posiadają prawdziwie harcerską postawę. Wędrownikowi nie wystarcza znajomość miejsca zamieszkania, wędrownika ciekawi świat, wędrownik, patrząc w swą przyszłość, pragnie odnaleźć własną ścieżkę.

Wędrowanie to znacznie więcej niż przemierzanie kilometrów czy wytrwałość fizyczna. To sztuka wchłaniania życia, które nas otacza, to oczy i uszy otwarte, to tajemnica współodczuwania przyrody i człowieka. Wędrówką nie będzie przyspieszony tupot nóg, nadmiar krzykliwego humoru, lecz właśnie cisza wśród ciszy lasu, skupienie wobec wschodów czy zachodów słońca. To wyczucie wędrownik łatwo odszuka w sobie.

Wędrownik – jest zawsze gotów nieść pomoc.

Wędrownik – jest przyjacielem całego świata. Wędrownika ciągnie siła nieprzeparta w dal na coraz to nowe, nieznane szlaki, nie pozwala zastygnąć mu w wygodnym, osiadłym życiu, toczącym się zbyt wolno.

Wędrownik – spostrzega urok życia wszędzie, gdziekolwiek się znajdzie, gdyż odkrywa to, czego inni w pozornej monotonii codziennych dni dopatrzyć się nie umieją. Wędrownik zna radość trudnych zwycięstw, urok przyrody, piękno zdobywania samotnie niewydeptanych ścieżek.

Wędrownik – stale uprawia wędrówki, wędruje w zimie, w lecie, na wsi, w mieście, tropi miejsca, gdzie może być pożyteczny. Drogę jego wędrówki wyznaczają wartości zawarte w Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim.

Dewiza wędrownicza

Wyjdź w świat, zobacz – pomyśl – pomóż, czyli działaj!

Wyjdź w świat – otwórz się na nowe doświadczenia, poznawaj nowe rzeczy. Zobacz – dostrzeż potrzeby drugiego człowieka. Pomyśl – wyznacz sobie cel, zastanów się jak możesz pomóc innym. Pomóż – nie tylko dostrzegaj potrzeby, spróbuj pomóc potrzebyjącym. Działaj – pomagaj, wspieraj, realizuj własne cele. Żeby to wszystko zrobić potrzebne jest aktywne działanie

Poniżej znajduje się artykuł z miesięcznika Na Tropie, którego autorka opisała, jak postępować zgodnie z dewizą wędrowniczą:

Artykuł z miesięcznika Na Tropie, który pokazuje, jak można realizować dewizę wędrowniczą

Watra wędrownicza

Watra wędrownicza na naramienniku
Watra wędrownicza na naramienniku

Watra wędrownicza jest symbolem wszystkich wędrowników. Watra na zielonym tle jest umieszczona na naramienniku wędrowniczym.

Płomienie

Najmniejszy płomień oznacza siłę ciała, kolejny – siłę rozumu, a największy symbolizuje siłę ducha.

Polana

Trzy polana oznaczają służbę, szukanie swojego miejsca w społeczeństwie oraz pracę nad sobą.

Zielone tło

Symbolizuje powiązanie z przyrodą i życie w zgodzie z naturą

Artykuł został napisany jako realizacja zadania na naramiennik wędrowniczy

pion. Karolina Kozubik